Podręczniki w wersji papierowej oraz elektronicznej – które lepsze?

Element dominujący

Tradycyjny podręcznik papierowy, jak i także ćwiczenia są dominującym elementem wyposażenia każdego ucznia. Pomimo obecnych czasów, w których dominuje internet i pojawiają się platformy online z internetowymi podręcznikami, to papierowe wersje wciąż są w naszych sercach i nie wyobrażamy sobie, aby mogło ich zabraknąć.

Papier kontra podręcznik online

Podręcznik online są owszem dla dzieci bardzo atrakcyjne. Wiadomo, że dzieci wolą przeglądać ekran tabletu, zamiast wertować kartki podręczników. Dzieci pracując z podręcznikami mogą sobie powiększyć zawarte w nim infografiki oraz fotografie. Można odtwarzać także dołączone pliki czy też rozwiązywać ćwiczenia w przeróżny sposób. Z łatwością kopiuje się wybrane fragmenty tekstu czy też wkleja się je do dokumentu dowolnego. W podręczniku elektronicznym sporym wsparciem jest sam system wyszukiwania. Wystarczy, że wpiszemy dowolną frazę czy też dowolne słowo. Podręczniki online odzwierciedlają trochę charakter dzisiejszej wiedzy. Na sam koniec warto dodać, że podręczniki te są lżejsze nie zajmują zbyt dużo miejsca i nie musimy ich dźwigać. Jednak nic nie przebije tradycyjnych podręczników.

Podręczniki tradycyjne

Wersje podręczników tradycyjnych są naprawdę czymś, z czym nikt nie może się równać. Nie jest to tylko kwestia przyzwyczajenia, ale pewien symbol szkoły. Praca z książką papierową na pewno nie jest obciążona różnego rodzaju “rozpraszaczami”, jak obcowanie z ekranem komputera czy też tabletu, na których cały czas coś miga, a wystarczy jedynie jedno kliknięcie i zamiast podręcznika pojawiają się media społecznościowe. Zdecydowanie wolimy pozostać przy podręcznikach tradycyjnych, jak na przykład genialne Nowa Era podręczniki ze strony księgarni internetowej Tania Książka.

Specjaliści również podkreślają dosyć spore znacznie notatek odręcznych na marginesach, karteczkach samoprzylepnych czy też w zeszycie dla samego przyswojenia oraz zrozumienia danego tekstu. Czytają papierowy podręcznik/książkę wystarczy, że sięgniemy po ołówek i napiszemy kilka słów. Możemy postawić wykrzyknik czy też znak zapytania obok danego fragmentu tekstu, a w tablecie już to takie proste nie jest.

Praca z ćwiczeniami papierowymi wymaga na pewno nieco więcej uwagi. Błędy popełniane możemy usunąć, jednak nie tak dawno jak w przypadku elektronicznej wersji. Po wymazaniu odpowiedzi błędnej pozostaje ślad, nawet jeśli była wpisana ona ołówkiem. To nasze dzieci uczy, że wszystko co robimy zostawia pewnego rodzaju konsekwencje. Jest to bardzo ważne. Zostańmy zatem przy tradycyjnych podręcznikach.

Książka - obraz utworzony przez wayhomestudio - pl.freepik.com